Mikołajek

Jakie wartości niesie w sobie książka pt. “Mikołajek” René Goscinnego?

Mikołajek może być postacią kultową. Książka pt. “Mikołajek” René Goscinnego, gdy wpadnie w ręce, to przeczytamy ją przez całą na raz. Naprawdę wstyd się, że można było do tej pory nie zauważyć tych bohaterów stworzonych przez René Gosinnego. I tych, którzy zostali zbudowani po Mikołajku. Zapewne wszyscy znają ballady Asterixa, Lucky Luke’a i Daltona.

Kim byli autorzy serii o przygodach Mikołajka?

René Goscinny był bardzo utalentowanym artystą, pisarzem, a także autorem. Zmarł w 1977 roku w wieku 51 lat, ale jego bohater, czyli Mikołajek jest z nami do dziś. Rysunki w książce pt. “Mikołajek” wykonał Jean-Jacques Sampe. Próbował szczęścia w różnych zawodach, ale dopiero malarstwo otworzyło mu drzwi do kariery. Jego poczucie humoru, zmysł obserwacji i ironiczny sposób traktowania ludzkich słabości sprawiły, że przez lata pozostaje w czołówce francuskich rysowników. Można powiedzieć, że “Mikołajek” pojawiły się na łamach ludowego francuskiego dziennika Sud-Ouest Dimanche 29 marca 1959 roku. Od tego czasu bawi czytelników swoimi przygodami.

Kim jest ten tytułowy Mikołajek?

Mikołajek, bardzo znany francuski uczeń, jest właściwie bardzo szczęśliwym człowiekiem. Nigdy się nie starzeje i nadal jest kochany przez wiele z kolejnych dzieci. Podobnie jak jego koledzy z klasy, jest bardzo przeciętnym uczniem, ale gra pierwsze skrzypce. Przygody Mikołaja są tak pomyślane, aby konsekwencje wśród dzieci wystąpiły również wśród dorosłych. Obie te sfery się tutaj przenikają, obie się uzupełniają i obie się kopiują. Być może dlatego te historie są tak zabawne, a więc prawdziwe.

Jakie są zalety tej lektury?


W każdej książce pt. “Mikołajek” autor zgromadził najciekawsze historie o chłopcu. Każdego spotka tu miła niespodzianka. Krótkie opowiadania o przygodach chłopca czyta się jednym tchem. Są to zupełnie różne historie, ale tylko jedno zakończenie sprawia, że czytasz dalej. Kiedy zaczniemy, nie będziemy mogli odłożyć książki. Przygody chłopców:

  • bawią,
  • rozśmieszają,
  • przypominają, jak to jest być dzieckiem,
  • ujawniają dorosłe postawy wobec niektórych spraw.

Ojciec chłopca jest zawsze zmęczony. Po pracy nie ma siły gapić się na chłopca. Matka może manipulować ojcem w dowolny sposób. Również Mikołajek, jak typowe dziecko, zwraca na siebie uwagę rodziców. Opowiadanie ma idealną długość, aby dziecko zaczęło czytać, więc może to być świetna lektura na pierwsze samodzielne czytanie.